"eitur" meaning in All languages combined

See eitur on Wiktionary

Noun [Faroese]

Etymology: From Old Norse eitr, from Proto-Germanic *aitrą, from Proto-Indo-European *h₂oyd-, *h₂eyd-. Etymology templates: {{der|fo|non|eitr}} Old Norse eitr, {{der|fo|gem-pro|*aitrą}} Proto-Germanic *aitrą, {{der|fo|ine-pro|*h₂oyd-}} Proto-Indo-European *h₂oyd- Head templates: {{head|fo|noun|genitive singular|eiturs||:Template:22||:Template:222|uncountable|||:Template:33||{333||g=n|head=}} eitur n (genitive singular eiturs, uncountable), {{fo-noun|n|eiturs|-}} eitur n (genitive singular eiturs, uncountable) |cat2= |cat3=uncountable nouns }} Inflection templates: {{fo-decl-noun-n13-s|eit|u|r}}, {{fo-decl-noun-sgpl-only|eitur|eitrið|eitur|eitrið|eitri|eitrinum|eiturs|eitursins|decl=n13-s|number=singular}} Forms: eitur n |cat2= |cat3=uncountable nouns }} [canonical], eiturs [genitive, singular], no-table-tags [table-tags], eitur [indefinite, nominative, singular], eitrið [definite, nominative, singular], eitur [accusative, indefinite, singular], eitrið [accusative, definite, singular], eitri [dative, indefinite, singular], eitrinum [dative, definite, singular], eiturs [genitive, indefinite, singular], eitursins [definite, genitive, singular]
  1. poison Tags: uncountable Derived forms: eiturbroddur, eiturfon, eiturkoppur, eiturormur, eiturslanga, eitursoppur
    Sense id: en-eitur-fo-noun-V0Or3d36 Categories (other): Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Pages with 2 entries: 11 44 44 Disambiguation of Pages with entries: 12 44 44
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 1

Verb [Faroese]

Head templates: {{head|fo|verb form}} eitur
  1. second-person singular present of eita Tags: form-of, present, second-person, singular Form of: eita
    Sense id: en-eitur-fo-verb-Wmg09qD0 Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 7 46 46 Disambiguation of Pages with 2 entries: 11 44 44 Disambiguation of Pages with entries: 12 44 44
  2. third-person singular present of eita Tags: form-of, present, singular, third-person Form of: eita
    Sense id: en-eitur-fo-verb-WiLTUq9f Categories (other): Faroese entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Faroese entries with incorrect language header: 7 46 46 Disambiguation of Pages with 2 entries: 11 44 44 Disambiguation of Pages with entries: 12 44 44
The following are not (yet) sense-disambiguated
Etymology number: 2

Noun [Icelandic]

IPA: [ˈeiːtʏr]
Rhymes: -eiːtʏr Etymology: From Old Norse eitr. Etymology templates: {{inh|is|non|eitr}} Old Norse eitr Head templates: {{is-noun|@@}} eitur n (genitive singular eiturs, nominative plural eitur) Inflection templates: {{is-ndecl|n}} Forms: eiturs [genitive, singular], eitur [nominative, plural], no-table-tags [table-tags], eitur [indefinite, nominative, singular], eitrið [definite, nominative, singular], eitur [indefinite, nominative, plural], eitrin [definite, nominative, plural], eitur [accusative, indefinite, singular], eitrið [accusative, definite, singular], eitur [accusative, indefinite, plural], eitrin [accusative, definite, plural], eitri [dative, indefinite, singular], eitrinu [dative, definite, singular], eitrum [dative, indefinite, plural], eitrunum [dative, definite, plural], eiturs [genitive, indefinite, singular], eitursins [definite, genitive, singular], eitra [genitive, indefinite, plural], eitranna [definite, genitive, plural]
  1. poison Tags: neuter Related terms: eitra, eitraður, eitur í beinum, vera eitur í einhvers beinum
    Sense id: en-eitur-is-noun-V0Or3d36 Categories (other): Icelandic entries with incorrect language header, Pages with 2 entries, Pages with entries
{
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "non",
        "3": "eitr"
      },
      "expansion": "Old Norse eitr",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aitrą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aitrą",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂oyd-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂oyd-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eitr, from Proto-Germanic *aitrą, from Proto-Indo-European *h₂oyd-, *h₂eyd-.",
  "forms": [
    {
      "form": "eitur n |cat2= |cat3=uncountable nouns }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "eiturs",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-n13-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrinum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiturs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitursins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "eiturs",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "uncountable",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eitur n (genitive singular eiturs, uncountable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "eiturs",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "eitur n (genitive singular eiturs, uncountable)\n|cat2=\n|cat3=uncountable nouns\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eit",
        "2": "u",
        "3": "r"
      },
      "name": "fo-decl-noun-n13-s"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eitur",
        "2": "eitrið",
        "3": "eitur",
        "4": "eitrið",
        "5": "eitri",
        "6": "eitrinum",
        "7": "eiturs",
        "8": "eitursins",
        "decl": "n13-s",
        "number": "singular"
      },
      "name": "fo-decl-noun-sgpl-only"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "11 44 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "12 44 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "derived": [
        {
          "word": "eiturbroddur"
        },
        {
          "word": "eiturfon"
        },
        {
          "word": "eiturkoppur"
        },
        {
          "word": "eiturormur"
        },
        {
          "word": "eiturslanga"
        },
        {
          "word": "eitursoppur"
        }
      ],
      "glosses": [
        "poison"
      ],
      "id": "en-eitur-fo-noun-V0Or3d36",
      "links": [
        [
          "poison",
          "poison"
        ]
      ],
      "tags": [
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "word": "eitur"
}

{
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "eitur",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 46 46",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 44 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "12 44 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eita"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present of eita"
      ],
      "id": "en-eitur-fo-verb-Wmg09qD0",
      "links": [
        [
          "eita",
          "eita#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "7 46 46",
          "kind": "other",
          "name": "Faroese entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "11 44 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "12 44 44",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "form_of": [
        {
          "word": "eita"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of eita"
      ],
      "id": "en-eitur-fo-verb-WiLTUq9f",
      "links": [
        [
          "eita",
          "eita#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "eitur"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "eitr"
      },
      "expansion": "Old Norse eitr",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eitr.",
  "forms": [
    {
      "form": "eiturs",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrinu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiturs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitursins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "@@"
      },
      "expansion": "eitur n (genitive singular eiturs, nominative plural eitur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "name": "is-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "kind": "other",
          "name": "Icelandic entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        },
        {
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w"
        }
      ],
      "glosses": [
        "poison"
      ],
      "id": "en-eitur-is-noun-V0Or3d36",
      "links": [
        [
          "poison",
          "poison"
        ]
      ],
      "related": [
        {
          "word": "eitra"
        },
        {
          "word": "eitraður"
        },
        {
          "word": "eitur í beinum"
        },
        {
          "word": "vera eitur í einhvers beinum"
        }
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈeiːtʏr]"
    },
    {
      "rhymes": "-eiːtʏr"
    }
  ],
  "word": "eitur"
}
{
  "categories": [
    "Faroese entries with incorrect language header",
    "Faroese lemmas",
    "Faroese neuter nouns",
    "Faroese non-lemma forms",
    "Faroese nouns",
    "Faroese terms derived from Old Norse",
    "Faroese terms derived from Proto-Germanic",
    "Faroese terms derived from Proto-Indo-European",
    "Faroese verb forms",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "eiturbroddur"
    },
    {
      "word": "eiturfon"
    },
    {
      "word": "eiturkoppur"
    },
    {
      "word": "eiturormur"
    },
    {
      "word": "eiturslanga"
    },
    {
      "word": "eitursoppur"
    }
  ],
  "etymology_number": 1,
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "non",
        "3": "eitr"
      },
      "expansion": "Old Norse eitr",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "gem-pro",
        "3": "*aitrą"
      },
      "expansion": "Proto-Germanic *aitrą",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*h₂oyd-"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *h₂oyd-",
      "name": "der"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eitr, from Proto-Germanic *aitrą, from Proto-Indo-European *h₂oyd-, *h₂eyd-.",
  "forms": [
    {
      "form": "eitur n |cat2= |cat3=uncountable nouns }}",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "eiturs",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "fo-decl-noun-n13-s",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrinum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eiturs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitursins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "10": "",
        "11": "",
        "12": ":Template:33",
        "13": "",
        "14": "{333",
        "15": "",
        "2": "noun",
        "3": "genitive singular",
        "4": "eiturs",
        "5": "",
        "6": ":Template:22",
        "7": "",
        "8": ":Template:222",
        "9": "uncountable",
        "g": "n",
        "head": ""
      },
      "expansion": "eitur n (genitive singular eiturs, uncountable)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "n",
        "2": "eiturs",
        "3": "-"
      },
      "expansion": "eitur n (genitive singular eiturs, uncountable)\n|cat2=\n|cat3=uncountable nouns\n}}",
      "name": "fo-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "eit",
        "2": "u",
        "3": "r"
      },
      "name": "fo-decl-noun-n13-s"
    },
    {
      "args": {
        "1": "eitur",
        "2": "eitrið",
        "3": "eitur",
        "4": "eitrið",
        "5": "eitri",
        "6": "eitrinum",
        "7": "eiturs",
        "8": "eitursins",
        "decl": "n13-s",
        "number": "singular"
      },
      "name": "fo-decl-noun-sgpl-only"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "noun",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "poison"
      ],
      "links": [
        [
          "poison",
          "poison"
        ]
      ],
      "tags": [
        "uncountable"
      ]
    }
  ],
  "word": "eitur"
}

{
  "categories": [
    "Faroese entries with incorrect language header",
    "Faroese non-lemma forms",
    "Faroese verb forms",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "etymology_number": 2,
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "fo",
        "2": "verb form"
      },
      "expansion": "eitur",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Faroese",
  "lang_code": "fo",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eita"
        }
      ],
      "glosses": [
        "second-person singular present of eita"
      ],
      "links": [
        [
          "eita",
          "eita#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "second-person",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form_of": [
        {
          "word": "eita"
        }
      ],
      "glosses": [
        "third-person singular present of eita"
      ],
      "links": [
        [
          "eita",
          "eita#Faroese"
        ]
      ],
      "tags": [
        "form-of",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    }
  ],
  "word": "eitur"
}

{
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "is",
        "2": "non",
        "3": "eitr"
      },
      "expansion": "Old Norse eitr",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Norse eitr.",
  "forms": [
    {
      "form": "eiturs",
      "tags": [
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "tags": [
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "is-ndecl",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "indefinite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "nominative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrið",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitur",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrin",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "accusative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitri",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrinu",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitrunum",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "dative",
        "definite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eiturs",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitursins",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "eitra",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "genitive",
        "indefinite",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "eitranna",
      "source": "declension",
      "tags": [
        "definite",
        "genitive",
        "plural"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "@@"
      },
      "expansion": "eitur n (genitive singular eiturs, nominative plural eitur)",
      "name": "is-noun"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "n"
      },
      "name": "is-ndecl"
    }
  ],
  "lang": "Icelandic",
  "lang_code": "is",
  "pos": "noun",
  "related": [
    {
      "word": "eitra"
    },
    {
      "word": "eitraður"
    },
    {
      "word": "eitur í beinum"
    },
    {
      "word": "vera eitur í einhvers beinum"
    }
  ],
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Icelandic entries with incorrect language header",
        "Icelandic lemmas",
        "Icelandic neuter nouns",
        "Icelandic nouns",
        "Icelandic terms derived from Old Norse",
        "Icelandic terms inherited from Old Norse",
        "Pages with 2 entries",
        "Pages with entries",
        "Rhymes:Icelandic/eiːtʏr",
        "Rhymes:Icelandic/eiːtʏr/2 syllables"
      ],
      "glosses": [
        "poison"
      ],
      "links": [
        [
          "poison",
          "poison"
        ]
      ],
      "tags": [
        "neuter"
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "[ˈeiːtʏr]"
    },
    {
      "rhymes": "-eiːtʏr"
    }
  ],
  "word": "eitur"
}

Download raw JSONL data for eitur meaning in All languages combined (6.4kB)

{
  "called_from": "form_descriptions/1147",
  "msg": "suspicious related form tags ['canonical']: 'eitur n |cat2= |cat3=uncountable nouns }}' in 'eitur n (genitive singular eiturs, uncountable) |cat2= |cat3=uncountable nouns }}'",
  "path": [
    "eitur"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "eitur",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'n13-s'",
  "path": [
    "eitur"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "eitur",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'n13-s'",
  "path": [
    "eitur"
  ],
  "section": "Faroese",
  "subsection": "noun",
  "title": "eitur",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2026-01-16 from the enwiktionary dump dated 2026-01-01 using wiktextract (d1270d2 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.